– Húsleves recept van már a blogon?-kérdezte Fanni.
– Még nincs…próbáltam volna magyarázkodni, mivel az az igazság, hogy az újonnan felfedezett vagy kitalált recepteket szívesebben írom le.
– Azért, mert az a legfontosabb!-jött a nyomatékos biztatás, elvégre azt deklaráltam, hogy elsősorban a gyermekeimnek írom a blogot.
Egészen fiatal koromban hozzá se fogtam a húsleveshez, olyan bonyolultnak tartottam. Utána egy ideig pocsék, zavaros leveseket főztem, mert azt hittem, mi sem könnyebb ennél. Mostanra talán megtaláltam az egyensúlyt és ha kérdezik, mi kell a jó húsleveshez, azt mondom: jó, házi alapanyagok és türelem. A világból ki lehet kergetni azzal, mikor meglett családanyák magyarázzák nekem, hogy azért egy kis leveskocka nem árt…
A türelemről meg annyit, hogy ez egy slow food. Már akkor is az volt, amikor a fogalom nem is létezett. Hát ezért vasárnapi.
Hozzávalók
A leveshez: 1-1, 5 kg házi tyúk
5-6 murok (sárgarépa)
3-4 petrezselyem
1 kis zeller
egy darab káposztaféle (karalábé, káposzta, kelkáposzta, karfiol)
1 hagyma
1 krumpli
1 piros paprika
só
egész bors
babérlevél
gyömbér, gomba, paradicsom, fokhagyma (opcionális)
3-3,5 l víz
A grízgaluskához: 1 tojás
3-4 ek gríz
csipetnyi sütőpor
Elkészítés: A húst alaposan megmosom, ha szükséges darabolom és egy nagy fazékban felteszem főni a vízzel együtt. Ha felforrt, azonnal alacsony fokozatra veszem a lángot és a továbbiakban végig gyöngyözve főzöm. Közben a képződött habot leszedem.
A zöldségeket megpucolom. A murkot, petrezselymet, zellert hasábokra vágom. A hagyma belső héja rajta maradhat. Ha a hús már majdnem kész, hozzáadom a zöldségeket és a fűszereket. Addig főzöm, míg a hús és a zöldségek is megpuhultak.
A kész levest állni hagyom, majd leszűröm. Merőkanállal, nem öntöm, hogy ne zavarjam fel a leülepedett alját.
A levesből kb. fél litert elveszek, ebben főzöm ki a grízgaluskát. Lehetne vízben is, de levesben finomabb.
A galuskához a tojásokat szétválasztom. A fehérjéből villával habot verek. Hozzáadom a sárgáját, majd a grízt is. Lágy tésztát kell kapnom, tehát a tojás méretétől függ, mennyi gríz jár bele. A gyöngyözve fövő levesbe szaggatom és addig főzöm, míg kész lesz. Ezt onnan tudom, hogy: 1. egyet feláldozok és megkóstolom. 2. általában triplájára nőtt.
A húslevest a grízgaluskával (vagy laskával, tésztával) tálalom. Az asztalnál mindenki ízlése szerint szórhat rá petrezselyemzöldet, csípős paprikát, borsot.
A megmaradt húst (sóbafőttet) a zöldségekkel és valamilyen mártással szoktuk enni.