Egy újabb hagyományos, erdélyi receptet mutatok, amelyet a Kövi Pál könyvből készítettem el. Egy szász receptről van szó, és már a neve is nagyon érdekes, játékos.

Mivel a Kövi Pál könyvben nincsenek képek, így néha nehéz elképzelni egy-egy ételt. Itt például azt, hogy a vékonyra nyújtott tészta a forró olajban felfújódik és a végeredmény végül talán nem is párnahuzatra, hanem párnára hasonlít. Illetve párnahuzatra akkor, ha az éppen a szabad levegőn van kiterítve és a széltől felfújódik. De rég láttam ilyetn! A szárítógépek korában ez a látvány is elvész.

Már többször meséltem, hogy nagyon szeretem Kövi Pál Erdélyi lakoma címú könyvét, az új változatot is. Egyetlen bajom van vele: a mennyiségek sokszor nem pontosak. Érteni vélem miért. Mivel hagyományos receptekről van szó, a háziasszonyok zsigerből tudták a tutit, nem méricskéltek, így csak sacc per kábéra íródtak le a receptek. De sebaj, én mindig élek a gyanúperrel-mint most is a tej esetében-és nem teszem egyből bele a teljes, előírt mennyiséget.

S még valami: ez nagyobb mennyiség, nyugodtan lehet felezni a receptet. Viszont ha nagyobb mennyiséget készítünk, elkél még két segítő kéz, ugyanis nem érdemes nagyobb mennyiséget egyszerre kinyújtani, mert megszárad a tészta. De közben sütni kell, kiszedni, hamar is sül, így jó, ha egy valaki a kályhánál áll, a másik pedig nyújtja a tésztát.

Hozzávalók (8 személyre): 45 dkg liszt,

egy csipet só

1 teáskanál sütőpor

2 teáskanál cukor

1 teáskanál fahéj

10 dkg vaj

0,5 dl tej

3 tojás

2 teáskanál méz

½ l olaj (a sütéshez), porcukor

Fánkot, csörögét ennél?

  1. Bombolone-a toszkán krumplis fánk
  2. Csöröge- ahogy nagymamám készítette
  3. Cannolo – a szicíliai farsangi fánk

Elkészítése

  1. A lisztet átszitáljuk, hozzákavarjuk a sót, a cukrot, a fahéj felét és a sütőport. Elmorzsoljuk a vajjal.
  2. Hozzáadjuk a mézet, a tojásokat, majd a tejet.
  3. Ruganyos, nem ragadós tésztát kapunk, amelyet egy keveset pihentetünk, majd négy részre osztunk és nagyon vékonyra kinyújtunk.
  4. Az olajat felforrósítjuk. A tésztából derelyevágóval téglalapokat vágunk, forró olajban mindkét oldalukat pirosra sütjük.
  5. A porcukrot elvegyítjük a maradék fahéjjal.
  6. A párnahuzatokat a fahéjas porcukorral megszórva tálaljuk.
Please follow and like us:

Ajánlott receptek

Vélemény, hozzászólás?

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
Instagram