Négy éves lett a blogom. Évről-évre csak örvendezek, hogy milyen jó, hogy, ha tétovázva is, de belevágtam. Igényességre sarkall és sok örömöt is ad a blogírás. Szeretem az egyre többször nyomtatott formában is megjelenő anyagokat, de bevallom, a mai napig az a legnagyobb öröm, ha valaki visszajelzi, hogy elkészítette és jó volt a recept.
A főzés, ha nem szimpla napi rutinként tekintünk rá, sok mindenre kinyitja a szemünket. A főzés kémia. És fizika. És földrajz, történelem, irodalom, pszichológia. A főzés flow és szerelem. Én így tekintek rá, és bevallom, egy-egy nehéz munkanap után alig várom, hogy hazaérjek és átkapcsoljam az agyam az ízek, illatok és textúrák relaxáló hullámhosszára.
Ha úton vagyok, szívesen kóstolok, kérdezek, vásárolok. Látom, hogy más népek konyhájának megismerése elfogadóbbá tesz. Látom, hogy sokféleképpen meg lehet egy témát közelíteni, sokféleképpen lehet valamit jól csinálni.
Grúziába régóta vágytam, idén megadatott, így most torta helyett egy tipikusan grúz szósszal köszöntöm a blogomat. A tkemali szószt érett és éretlen ringlószilvából egyaránt készítik Grúziában, ezért létezik zöld, sárga és piros változata is. Szinte minden étkezésnél ott az asztalon és a boltok polcain is fellelhető, akár a ketchup. Ahányat kóstoltam, annyiféle volt, savanyú és édesebb, csípős, enyhe, full korianderes és csak enyhén az. A receptúra házról házra változik, akár a felénk népszerű zakuszkáé, amelynek állítólag szintén vannak grúz gyökerei.
Én sok receptet átnéztem és végül megalkottam a saját ízlésemnek megfelelőt, sok-sok zöldfűszerrel. Aki nem szeretné a zöldfűszereket még nyomokban sem viszontlátni a szószban, kötözze össze az összes ágat, így a végén egyben kiemelhető.
Húsokhoz, sajtokhoz ideális.
Hozzávalók: 3 kg ringló szilva (magozva)
1 ek só
3 ek cukor
1-3 ek chili pehely
1 tk koriander mag
1 fahéjrúd
3 babérlevél
1 kis csokor tárkony
3 szál bazsalikom
1 csokor kapor
1 ek szárított oregánó
1 szál zellerlevél
1 kis csokor menta
1 kis csokor kakukkfű
1 ek bors
1 fej fokhagyma
Elkészítés
- A magjaitól megtisztított ringlószilvát főni teszem. Megpucolom a fokhagymát, előkészítem a fűszernövényeket.
- A ringlót az elején kavarom, amíg levet enged. Ha megfőtt, a fölösleges levet leszűröm (kiváló szörp lesz belőle).
- A ringlóhoz adom a többi hozzávalót és újrafőzöm. Ha szükséges, picit visszaöntök a levéből.
- A fűszeres szilvaszószt merülőmixerrel krémesre turmixolom.
- Sterilizált, forró üvegekbe töltöm és a kupakot rácsavarva pár percre fejre állítom.
- Száraz dunsztban hagyom kihűlni.
Tipp 1: A fűszerek mennyisége ízlés szerint változhat. Eredetileg koriander zöldet is tartalmaz, de mi nem szeretjük, ezért kihagyom.
Tipp 2: Tartósítják úgy is, hogy forró olajat öntenek a szósz tetejére.
Tipp 3: A leszűrt léből szörpöt készíthetünk.